Koncom júla sa zúčastnilo na maliarskom plenéri v Bardejove 12 umelcov zo Združenia milovníkov pekných umení z Nowego Saczu. V krátkych prestávkach medzi dažďom ste ich mohli stretnúť v uličkách historického centra. Svojimi prácami sa prezentovali poplénerovou minivýstavou inštalovanou vo vstupných priestoroch Poľsko-slovenského domu počas vernisáže vo výstavnej sieni, kde sa 1. augusta uskutočnila vernisáž spoločnej výstavy rezbára Adama Gancarskiego a maliara Leszka Zygmunta. Rozmerné plošné drevorezby a olejomaľby týchto dvoch umelcov pochádzajúcich z Muszyna a Krynice si môžu návštevníci prezrieť do 23.augusta.
Perličkou medzi letnými aktivitami Poľsko-slovenského domu je výstava v dome Polonii na Hlavnom námestí v Krakove, kde sa piati bardejovskí umelci sa svojou spoločnou výstavou prezentujú od 4.do 27.augusta . Výstavu slávnostne otvoril zástupca riaditeľa Kráľovského zámku Wawel – pán Jerzy T. Petrus spolu s riaditeľom Poľsko-slovenského domu – Ing. Marcelom Tribusom. Po nich sa slova ujal vedúci odd. kultúry Ing. Martin Choma, ktorý zároveň zablahoželal akad.sochárovi Martinovi Kutnému k životnému jubileu. Okrem množstva poľských hostí sa v početnom zastúpení zúčastnili Bardejovčania, ktorí si pri príležitosti tejto významnej udalosti prišli podporiť "svojich", za čo im patrí veľká vďaka.
Akademický sochár Martin Kutný predstavil poľskému publiku svoje obrazy a sochy z kameňa, dreva, sadry a epoxidu. Aby návštevníci výstavy získali ucelený prehľad o jeho tvorbe, doplnil výstavu vybraných 5 panelov prezentujúcich jeho najznámejšie reštaurátorské projekty na Slovensku. Celá výstava takýchto panelov pod názvom Rest-Art , sa už tešila obdivu poľských milovníkov umenia a histórie pred dvoma rokmi, keď bola inštalovaná v Poľsko-slovenskom dome Dušana Jurkoviča v Gorliciach. Bardejovčania už čoskoro budú môcť obdivovať jeho najnovšie diela na jubilejnej výstave pri príležitosti jeho 50. narodenín, ktorú otvoria v Šarišskom múzeu na jeseň tohto roku.
Mladý umelec Ľubomír Baláž v Krakove ukázal, že nie je len talentovaným sochárom, ale aj maliarom. Prezentuje sa akrylovými maľbami predstavujúcimi kolobeh života a súborom siedmych sadrových plastík s bronzovou patinou.
Jedinou ženskou zástupkyňou bardejovských umelcov je Marta Nováková, ktorá sa prezentovala svojimi obrazmi namaľovanými pestrými akrylovými farbami a suchým pastelom zachytávajúcimi prevažne krásu ženského tela, čo zaujalo hlavne oko mužských návštevníkov a možno aj touto formou ich motivuje k návšteve nášho regiónu bohatého nielen na kultúrne a historické pamiatky, ale aj na krásne múzy.
Kultúrne a historické pamiatky, ale aj prírodné krásy Bardejova a okolia s propagovali svojimi umeleckými fotkami vytlačenými na plátne Peter Čegiň a Marcel Tribus. Mnohí hostia počas vernisáže obdivovali fotky a neveriacky krútili hlavami, že hoci v blízkej Krynici už viackrát boli, netušili, že za kopcom sa ukrýva takéto krásne zrekonštruované historické mesto. A práve to bol hlavný zmysel celého podujatia - aby sme v Krakove ukázali, akých šikovných ľudí a krásne mesto u nás máme. Dúfame, že sme tak ďalšou kvapkou prispeli k propagácii a tým aj k zvýšeniu návštevnosti nášho regiónu turistami. Napokon, už počas prvých dní trvania výstavy sa o výstave dozvedeli vo Varšave, kam si hneď výstavu rezervovali a predstavia od 12.septembra v galérii Poľského inštitútu v historickom centre Varšavy na ulici Krzywe Koło 12/14a . Pevne veríme, že sa tam stretne s takým úspechom ako v Krakove!
Ing. Marcel Tribus
Foto1: Výstavu slávnostne otvoril zástupca riaditeľa Kráľovského zámku Wawel – pán Jerzy T. Petrus ( druhý zľava)
Foto2: Štvorica bardejovských umelcov počas vernisáže v Krakove