Už od roku 1890 je prvý máj oslavovaný ako medzinárodný sviatok pracujúcich. Rozhodnutie o tom, že sa tento deň bude oslavovať prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na počesť štrajkového hnutia a masových demonštrácií robotníkov v Chicagu za osemhodinový pracovný čas v roku 1886. Sviatok práce má aj po 120 rokoch od jeho ustanovenia svoj význam a hodnotu.
1. mája 1886 viac ako 25 tisíc robotníkov v Chicagu zastavilo prácu. Počas niekoľkých dní sa počet štrajkujúcich zdvojnásobil a štrajk začal ešte viac naberať na sile. S tým mala vládna moc problémy a preto 3. mája napadla polícia streľbou pokojnú demonštráciu asi 200 štrajkujúcich pred továrňou Mac Cormicka, čo bola továreň na výrobu hospodárskych strojov. Na stranu napadnutých robotníkov sa pridali ďalší, pričom sa strhla bitka medzi políciou a demonštrantmi. Výsledok zásahu polície bol 6 mŕtvych a 50 zranených na strane demonštrujúcich robotníkov.
Na druhý deň, ako reakcia na policajnú akciu bola zvolaná na Senný trh (Haymarket) demonštrácia, ktorú polícia opäť napadla. Počas zásahu polície, niekto hodil do radu policajtov bombu, ktorá mala za následok 7 mŕtvych príslušníkov policajného zboru a 60 zranených. Po celú noc prebiehalo zatýkanie, pričom obvinení z vraždy boli ľudia, ktorí organizovali štrajk. Vo vykonštruovanom súdnom procese bola väčšina obžalovaných nakoniec odsúdená na smrť. Až po rokoch sa ukázalo, že polícia hodenie bomby nastrojila.
Po vzniku Československa bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa spočiatku niesli hlavne v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. Neskôr sa počas osláv 1. mája vyjadroval protest proti fašistickej ideológii a vojne.
Mnohí z nás si ešte pamätajú na typické oslavy 1. mája za socializmu, kedy sa povinne chodilo do sprievodu, pričom nemohli chýbať ani transparenty, červené zástavy, alegorické vozy, podobizne zakladateľov komunizmu, pionierske šatky a nadšené pokriky pracujúceho ľudu.
Kresťania si na 1. mája pripomínajú sviatok sv. Jozefa robotníka – patróna pracujúcich, ktorý bol tesárom.
V súčasnosti je len na nás, akým spôsobom sa rozhodneme prežiť tohtoročný 1. máj - Sviatok práce. Ako jednu z alternatív ponúkame širokej verejnosti XVII. jazdecké preteky v parkúrovom skákaní v areáli Spojenej školy v Bardejove, Štefánikova 64 (za mokrolužským mostom) so začiatkom programu o 12.00 hod.