Koniec pracovného týždňa sa nesie v znamení dvoch odborných podujatí s medicínskou problematikou, ktoré tento piatok a sobotu prebiehali alebo ešte budú prebiehať v Bardejovských Kúpeľoch.
V liečebnom dome Astória sa dnes (21. mája) konal „7. Bardejovský lymfologický deň“, ktorý pripravila Slovenská angiologická spoločnosť SLS (Slovenskej lekárskej spoločnosti) a jej Lymfologická sekcia, ktorej predsedom je MUDr. Andrej Džupina, odborný lekár kardiologickej a angiologickej ambulancie v Bardejove. Ten spolu s vedeckým sekretárom spoločnosti MUDr. Ewaldom Ambrózym z 2. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Fakultnej NsP v Bratislave, boli aj hlavnými organizátormi podujatia. Naši a zahraniční odborníci z oblasti angiológie (lekárskeho odboru, ktorý sa venuje cievam, ich stavbe, funkcii, poškodeniu a liečbe) sa vzájomne oboznámili s najnovšími poznatkami v oblasti prevencie a liečby opuchov končatín (tzv. lymfedému). Hlavnými prednášateľmi na podujatí bol prof. Dr. B. Lee , prezident Americkej angiologickej spoločnosti, Dr. E. Ikerová, prezidentka Americkej lymfologickej spoločnosti a prof. W. Olszewski, prezident Poľskej lymfologickej spoločnosti, ktorý je zároveň hlavným expertom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre lymfedém.
Čo je to lymfedém?
Ak chceme byť veľmi stručný, podľa odbornej literatúry lymfedém je klinickým prejavom nedostatočnosti lymfatického systému, ktorý sa prejavuje ako bledý a chladný, zväčša nebolestivý vysokoproteínový opuch pri zníženej proteolytickej kapacite a zníženom lymfatickom transporte. Objavuje sa najmä po operácii prsníka u žien, kedy je už rana zahojená a pacientka sa cíti dobre. Jedného dňa sa však môže objaviť opuch na operovanej strane prsníka, ktorý môže byť sprevádzaný pocitom napätia a tlaku. Po návšteve odborníka ten vo väčšine prípadov diagnostikuje lymfatický opuch, a to je práve lymfedém. Lymfedém môže primárny a sekundárny. Horší je sekundárny, ktorý vzniká ako následok pokračovania základného ochorenia, ktorým je poškodenie lymfatických ciev nádorovým tkanivom alebo metastázami. Práve skorá diagnostika a včasné rozlíšenie medzi tým či ide o zhubný (malígny) alebo nezhubný (benígny) typ lymfedému sú veľmi dôležité pre správne stanovenie liečebného postupu a vyzdravenie takto postihnutej pacientky.
Druhým odborným podujatím, ktoré sa dnes a zajtra (21. 5. - 22. 5.) koná v Bardejovských Kúpeľoch, sú "24. Hildebrandove Bardejovské gastroenterologické dni“. Prívlastok „Hildebrandove“ dostali minulý rok po svojom zakladateľovi - doc. MUDr. Tomášovi Hildebrandovi, CSc., dlhoročnom prednostovi 1. internej kliniky Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach, ktorý zomrel v decembri 2008 vo veku 71 rokov. V odbornej verejnosti, ale aj medzi mnohými pacientmi je tento rodák zo „stovežatej Prahy“ známy ako protagonista modernej československej gastroenterológie, ktorého špecializáciou boli ochorenia pažeráka.
Tohtoročné 24. Gastroenterologické dni pripravili ich tradiční organizátori: Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská gastroenterologická spoločnosť, Slovenská chirurgická spoločnosť, Lekárska fakulta Univerzity P. J. Šafárika a Fakultná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach, Sekcia endoskopických sestier (SSS a PA), Bardejovské Kúpele, a. s., NsP sv. Jakuba, n. o. Bardejov a Mesto Bardejov.
Prvý deň podujatia, ktoré sa koná v hoteli Ozón, patrí zaujímavým lekárskym kazuistikám (prípadom), najmä takým, ktoré sa týkajú ochorenia tenkého a hrubého červa (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, celiakia). Sobotňajší program bude patriť najnovším poznatkom a lekárskym postupom pri liečbe ochorení tráviaceho traktu, ktoré nadobudli účastníci podujatia v rámci svojej doterajšej odbornej praxe.
Súčasťou sympózia je prezentácia zdravotníckych firiem v priestoroch hotela Ozón.