Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Dni od 18. do 26. novembra 2023 patria Európskemu týždňu znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR). Ide o najväčšiu kampaň na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. 

Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia,  ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Tohtoročnou témou sú obaly.

Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, keď sa uskutočnil prvýkrát.  Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri. Tento rok pripadá na termín 18. – 26.11.2023. Zapojiť sa môžeme akýmkoľvek spôsobom úplne všetci.

Fakty o obaloch a environmentálnych dopadoch odpadov z obalov:

 • V roku 2020 EU27 vyprodukovala celkovo 79,3 milióna ton odpadov z obalov, čo je 177 kg na osobu.
 • Na obaly pripadá 40 % plastov a 50 % papiera používaných v EÚ.
 • Odpad z obalov sa za posledných 10 rokov v EÚ zvýšil o viac ako 20 %, najmä pokiaľ ide o obaly na jedno použitie, a do roku 2030 sa zvýši o ďalších 19 %.
 • Obaly spôsobujú produkciu emisií CO2, predpokladá sa, že v roku 2030 dosiahnu 66 miliónov ton CO2e.
 • Obaly prispievajú k znečisteniu pôdy a krajiny a tvoria približne polovicu morského odpadu.
 • Za posledné desaťročie došlo k výraznému poklesu opätovného použitia obalov, pričom by to bolo kľúčové preventívne opatrenie.

Tipy pre jednotlivcov:

 • Nekupujme zbytočné obaly. 
 • Požiadajme predajcu, u ktorého nakupujeme, aby zaradil do svojej ponuky nápoje v sklenených vratných fľašiach. Podľa zákona o odpadoch sú obchody s predajnou plochou nad 100 m2, ktoré ponúkajú nápoje v jednorazových obaloch povinné zaradiť do svojej ponuky aj nápoje rovnakého druhu v opakovane použiteľných obaloch, ak také sú na trhu. 
 • Odsledujme či predajcovia dodržujú povinnosť spoplatňovať plastové tašky a mikroténové vrecká. Predajcovia musia spoplatňovať aj mikroténové vrecká, v prípade, že ich využitie nie je z hygienických dôvodov nevyhnutné. Existuje len jedna výnimka, kedy je plastová taška poskytnutá zdarma, a to pri taške s hrúbkou steny do 15 µm (mikroténové vrecko), ktorá je poskytnutá z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami. Spoplatnené teda nie sú mikroténové vrecká použité napr. na zabalenie pečiva, ovocia, zeleniny, orieškov. 
 • Nosme si na nákupy svoje vlastné obaly, napr. textilné vrecká na chlieb, pečivo, zeleninu a ovocie a nakupujme do nich. Skúste si zobrať obal na obed, občerstvenie alebo na potraviny a vypýtajte si do neho tovar. 
 • Pomôžme aktualizovať mapu obchodov s bezobalovou distribúciou. Ak na mape nájdete neaktuálne informácie alebo keď nejaké obchody v zozname chýbajú, dajte o tom vedieť na tyzden@priateliazeme.sk
 • Neplytvajme potravinami.
 • Dôkladne trieďme všetky odpady, ktoré produkujeme.
 • Zapájajme sa a iniciujme akcie zamerané na čistenie prírody od odpadkov. Vyzbieraný odpad vytrieďme do príslušnej nádoby určenej na triedený zber alebo zmesový komunálny odpad.
 • Informujme svoje okolie (rodinu, známych, kolegov...) o Európskom týždni znižovania odpadu a problematike odpadov, zdieľajme informácie na sociálnych sieťach.
 • Iniciujme realizáciu aktivity zameranej na znižovanie množstva odpadu a predchádzanie vzniku odpadu vo svojej práci, v škole, v komunite či v obci, kde bývame.

Viac informácií nájdete na webovej stránke: http://www.nulaodpadu.sk/

Zdroj textu a obrázkov: www.nulaodpadu.sk

Zverejnil: Milan Klimek, 2023.11.21, 13:40, milan.klimek@bardejov.sk

Najblišie udalosti

18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám