„Mikroregión Bardejov – Horná Topľa“, ktorého členom je aj Mesto Bardejov, deklaroval záujem o spoločný rozvoj územia, komunikáciu na úrovni verejného sektora, koncepčný a systémový prístup pre riešení problémových oblastí života a záujem o ochranu a tvorbu životného prostredia regiónu Hornej Tople. V roku 2006 bol schválený strategický dokument „Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja Mikroregiónu Horná Topľa“ a v roku 2009 boli zástupcovia mikroregiónu členmi pracovnej skupiny pri tvorbe Integrovanej stratégie rozvoja územia Horný Šariš.
Po desiatich rokoch svojej existencie sa členovia združenia „Mikroregión Bardejov – Horná Topľa“ rozhodli vytvoriť verejno-súkromné partnerstvo (VSP), ktoré bude mať právnu subjektivitu ako občianske združenie so štatútom miestnej akčnej skupiny (MAS) s názvom „MAS Horná Topľa“. Na tomto občianskom združení budú participovať nielen obce ale najmä súkromný a občiansky sektor s minimálne o 50 % zastúpením. Iniciátormi aktivity sú zástupcovia obcí: Mokroluh, Zlaté, Rokytov, Tarnov, Sveržov, Nižný Tvarožec, Vyšný Tvarožec, Gaboltov, Petrová, Frička, Cigeľka, Kurov, Kružľov, Krivé, Bogliarka, Kríže, Gerlachov, Snakov, Hrabské, Lukov, Malcov a Lenartov. V prípade, ak Mestské zastupiteľstvo v Bardejove schváli vstup Mesta Bardejov do tohto občianskeho združenia, zmení občianske združenie svoj názov z „MAS Horná Topľa“ na „MAS Bardejov – Horná Topľa“.
Medzi kritéria oprávnenosti k získaniu štatútu MAS patrí kritérium, ktoré síce vylučuje z podpory mestá s počtom obyvateľov nad 20 000, avšak nevylučuje možnosť, aby takáto mesto bolo členom a aby fyzické a právnické osoby majúce na jeho území sídlo, prevádzku, trvalý alebo prechodný pobyt boli oprávnenými pre predkladanie projektových žiadostí a pre následnú podporu.
Členovia a partneri tvoriaceho sa občianskeho združenia „MAS Horná Topľa“ by mali v tomto roku pripraviť stratégiu pre miestny rozvoj, ktorú bude posudzovať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Pokiaľ bude partnerstvu udelený štatút miestnej akčnej skupiny (MAS), bude môcť získať finančné prostriedky na realizáciu tejto stratégie.
V programovom období 2014 -2020 budú môcť verejno-súkromné partnerstvá (s právnou subjektivitou občianskeho združenia a štatútom miestnej akčnej skupiny) realizovať aktivity v zmysle Prioritnej osi č. 5 Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) s názvom Miestny rozvoj vedený komunitou (CLLD) a Opatrenia č. 19 Programu rozvoja vidieka s názvom Leader, nasledovne:
Integrovaný regionálny operačný program:
- Podpora budovania kapacít pre miestny rozvoj vedený komunitou
- Podpora rastu a tvorby pracovných miest rozvojom podnikania a inovácií na miestnej úrovni.
Program rozvoja vidieka:
- Konkurencieschopnosť a diverzifikácia poľnohospodárstva a lesníctva
- Kvalita života
- Vidiecky cestovný ruch
- Technológie šetrné k ŽP, inovácie a vedomostná základňa vo vidieckych oblastiach a využívanie IKT.