Na základe výzvy Prešovského samosprávneho kraja sa mohli mesta a obce v Prešovskom kraji ako oprávnení žiadatelia zapojiť do dotačného programu PSK v súlade s Všeobecne záväzným nariadením PSK č. 15/2008 o poskytovaní dotácií z vlastných príjmov Prešovského samosprávneho kraja.
Každý žiadateľ mohol podať iba jednu žiadosť a to buď v rámci programu 1 „Šport“ alebo programu 2 „Kultúra“.
Program „Šport“ má tri podprogramy:
1.1 Výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovísk a ich vybavenie hnuteľným majetkom investičného charakteru;
1.2 Oprava a údržba športovísk a ich vybavenie hnuteľným majetkom neinvestičného charakteru;
1.3 Šport pre všetkých - usporiadanie masových telovýchovných a športových akcií.
Program „Kultúra“ má tiež tri podprogramy:
2.1 Obnova, rekonštrukcia a modernizácia kultúrnych pamiatok a pamätihodností obce/mesta a ich vybavenie hnuteľným majetkom investičného charakteru;
2.2 Obnova a údržba pamiatok a pamätihodností obce/mesta a ich vybavenie hnuteľným majetkom neinvestičného charakteru;
2.3 Nehmotné kultúrne dedičstvo – živá kultúra – usporiadanie kultúrnych akcií/vydanie publikácii.
Mesto Bardejov podalo žiadosť o poskytnutie dotácie na podporu projektu „Obnova a údržba kamenného pamätníka z r. 1783 pri kostole Sv. Anny v Bardejove“ v rámci programu 2 „Kultúra“, podprogram 2.2.
Pri kostole sv. Anny na Kúpeľnej ulici v Bardejove je postavený kamenný pamätník z roku 1783, zhotovený na počesť otvorenia nového dreveného mosta cez rieku Topľa. Akt otvorenia vykonal cisár Jozef II., ktorý sa v Bardejove zastavil pri návrate z Bukoviny. Pamätník patrí medzi národné kultúrne pamiatky, pričom ide o menej známu pamiatku, o ktorej nevedia mnohí miestni občania a ani návštevníci mesta.
Pamätník je znázornený v tvare pylóna, zloženého zo štyroch kusov – drieku, rímsy a dvoch častí nadstavca. Na driekovej časti pamätníka sa nachádzajú na každej strane nápisy, dokumentujúce historickú udalosť, ktorá sa tu odohrala v roku 1783. Ostatné časti pamätníka sú bez nápisov.
Hmota kamenných častí pamätníka je znečistená machmi, lišajníkmi, prachom a špinou. Najväčšie poškodenia sú na driekovej spodnej časti najmä v dôsledku poveternostných zmien a prirodzeným starnutím kamennej hmoty. Dôvodom potreby obnovy tohto pamätníka je jeho havarijný stav, ako aj potreba predstaviť túto pamiatku širokej verejnosti.
O prípadnom schválení žiadosti sa rozhodne na rokovaní Zastupiteľstva PSK dňa 24.6.2014.